Elsehoved ligger i skøn natur ved skov og 2 min. gang til børnevenlig badestrand.
Her er rig mulighed for ro, fuglekvidder og gåture. Løbe og -eller mountainbike ruter.
Vidunderligt område for såvel voksne, ældre som børn.
Huset har udgang fra køkken-alrum til vestvendt terrasse med stor markise, hængekøje, grill og pæne havemøbler.
Soveværelset med direkte udgang til østvendt morgen terrasse med pæne havemøbler.
Charmerende værelse med alkove, hvor der er skøn udsigt til udearealer og ikke mindst himlens bevægelser. Vidunderligt hyggested - legested eller en middagslur.
Køjerum med hems.
Nyt badeværelse med bruser, gulvvarme og vaskemaskine.
Varmepumpe / aircondition der sikrer god temperatur i al slags vejr.
Til huset er der udendørsbruser, kajak, paddelbords og cykler.
Der er internet og udvidet sports tv pakke fra Norlys
Grunden er indhegnet, af hensyn til lejere med små børn eller hund
Overfor vores hus er der et dejligt grønt areal med legeplads, fodboldmål, petanquebane og fælleshus med bordtennis, bordfodbold, dart, tv og internet.mm.
Der er mange muligheder for udflugter fra Elsehoved.Tisselholt Slot kun 1 km væk.Egeskov slot ca30 min kørsel fra Elsehoved
Til Lundeborg med sin lille hyggelige havn er der kun 4 km. Her er der mulighed for at købe frisk fisk og frisk morgenbrød hver dag.
Det tager kun ca. 20 minutter at køre til Svendborg, som er en meget dejlig handelsby, med små hyggelige cafeer og havnefronten med alle dens muligheder.
Endvidere er der fin mulighed for lystfiskeri ved Elsehoved Fyr, hvor der bliver fanget adskillige ørreder samt hornfisk.
Golfbaner og badeland i Svendborg og Nyborg ca 20 min kørsel.
Man kan køre til Tåsinge over Svendborgsundbroen på ca. 20 minutter og til Langeland på ca. 40 minutter.
|
Periode | Skiftedag | Pris pr. uge | Pris pr. dag | Pris weekend |
04.01.2025-27.06.2026 | Lørdag | 5.000 DKK | - | - |
28.06.2025-09.08.2025 | Lørdag | 6.500 DKK | - | - |
09.08.2025-11.10.2025 | Lørdag | 5.000 DKK | - | - |
11.10.2025-18.10.2025 | Lørdag | 5.000 DKK | - | - |
18.10.2025-27.12.2025 | Lørdag | 5.000 DKK | - | - |